V dnešní době prakticky všichni mají doma stolní počítač, který dětem také pomáhá s učením. Proto je vhodné zkombinovat PC stůl s psacím, tedy aby bylo dost místa na PC, ale současně aby zůstal zachován pracovní prostor na plnění úkolů. Také neopomeňme nějaký šuplík a skříňku, jež by měli být součástí stolu.
Skříňku využít na učebnice, spolu s pracovními sešity a šuplík na psací potřeby. Také doporučujeme k psacímu stolu zakoupit vhodné křeslo dle výšky dítěte. Psací stůl by měl proto dítěti "sednout jako ulitý", aby na něj snadno dosáhlo a aby se mu pohodlně psalo.Zároveň by měl mít stůl takovou výšku, aby si při něm vaše dítě nekřivilo záda. Pracovní koutby měl nabízet i dostatečný úložný prostor na všechny maličkosti, které nepohltí zásuvky. Nesmí chybět police ani kontejnery a úložné boxy.
Pokud má židle opěrky na ruce, nebo pokud je tvarovaná, přispívá to ke stabilitě a je to v pořádku, ale pro zdravá záda dítěte to není nezbytné. Jiným způsobem se sedí na míči nebo na tzv.. dynamické židli. Zde musí tělo "pracovat", aby se udrželo v sedě.
Jaký má být pracovní prostor malého školáka v bodech:
- Psací stůl a židlemají mít přiměřenou výšku (tělo za stolem má vytvářet pravé úhly).
- Pracovní plocha má být dostatečně velká (menší děti potřebují větší prostor).
- Barva stolu by neměla být výrazná, spíše neutrální, aby dítě vizuálně nerušila.
- Materiál by neměl být lesklý, aby se na něm neodráželo světlo (kazí to zrak).
- Pořádek ve školních věcech pomohou udržet různé stojany, držáky, zásuvkyči kontejnery (měly by být na dosah).
- Pokud je na stole umístěn i počítač, neměl by zabírat místo na psaní úkolů, nýbrž by mu měla být věnována samostatná část stolu.